Informatyka – czy podręcznik naprawdę jest tutaj potrzebny?

Informatyka jest jedną z lekcji, które uczniowie często kojarzą jako chwilę oddechu od przedmiotów ścisłych, przyjemną atmosferą oraz praktyczną wiedzą. Kupowanie książek takich jak “Teraz bajty” czy “informatyka na czasie 1”  może więc wydawać się im niepotrzebne, a nawet wzbudzać poirytowanie. Czy informacje zawarte na papierze rzeczywiście są potrzebne w nauce o komputerach? Jakie zalety przynosi taki sposób nauki?

Książka czy komputer?

Mimo coraz powszechniejszego skomputeryzowania i rozwijającej się sfery elektronicznej wydawnictwa stawiają na rozwój ucznia dzięki – przestarzałym według niektórych – książkom. Czy nauka o komputerach ma sens, jeśli uczeń nie siedzi prosto przed monitorem, z myszką w dłoni?

Tak, o ile wybrana przez nauczyciela książka będzie praktyczna, a tym samym dostosowana do potrzeb nastolatków oraz samego przedmiotu.

Dzięki oderwaniu wzroku od komputera uczeń będzie czerpać jeszcze więcej radości z czasu, który przy nim spędzi. Poza tym będzie pamiętać, że informatyka to również lekcja, na której musi się skupić, zamiast uciekać w świat gier.

Którą książkę wybrać?

Według opinii fachowców, książka, która najbardziej nadaje się dla początkujących to “Informatyka na czasie 1” wydawnictwa Nowa Era. Zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego i została okrzyknięta Najlepszą Polską Informatyczną Książką Roku 2021.

Jej autorami są: Janusz Mazur, Paweł Perekietka, Zbigniew Talaga, Janusz S. Wierzbicki. Dzięki zaangażowaniu wielu osób uczeń otrzymuje informacje na rozmaite tematy i z wielu źródeł.

Przystosowana do ucznia

Co znajdą pierwszoklasiści, zaglądając do “Informatyki na czasie”?

– skrót każdej lekcji, który zaznacza, na czym skupia się dany temat

– kolorowe ramki, które wyszczególniają informacje warte szczególnej uwagi

– podsumowanie każdej lekcji

– definicje pojęć, które mogą wydawać się obce

– ciekawostki zachęcające do dalszej nauki

– bogate ilustracje, które urozmaicają i wzbogacają materiał

Jak widać podręcznik został wyposażony we wszystko, co potrzebne do ciekawego i produktywnego nabywania wiedzy.