Czego nauczysz się na informatyce w szkole?

Jak wygląda informatyka w szkole? Czego nauczysz się na lekcjach tego przedmiotu? Większość uczniów zakłada, że jest to wiedza łatwodostępna i niezbyt skomplikowana. Dlaczego? Bo opiera się na czymś, z czym mają do czynienia na co dzień (komputery, tablety, smartfony czy laptopy). Jednakże to przedmiot o wiele bardziej złożony, którego dokładne poznanie zajmie nam sporo czasu. Czego nauczy nas podręcznik informatyka na czasie 1? Czy znajdziemy w nim ponadprogramową wiedzę?

Informatyka przyszłości

Informatyka przez wielu badaczy uważana jest za jedną z dyscyplin przyszłości. Przedmiot ten skupia się na obszarze wiedzy, która wciąż się rozwija, nie sposób więc przewidzieć, jak nowe technologie będą prezentować się za kilkadziesiąt lat. Jednocześnie już teraz jesteśmy świadomi, że przestrzeń cyfrowa zdominuje nasze życia zawodowe i prywatne w niedalekiej przyszłości. Już teraz zawody związane z programowaniem, projektowaniem stron internetowych, analityką czy raportowaniem są jednymi z bardziej opłacalnych i dochodowych. Co więcej, strefa biznesowa online od paru lat dynamicznie się rozwija i nic nie zapowiada tego, że tendencja ta nagle miałaby się odwrócić. Stacjonarne sklepy czy przedsiębiorstwa wciąż są fundamentem współczesnej gospodarki, jednak coraz większa rola przypada ich odnogom internetowym. 

Zrozumieć podstawy

Informatyka na czasie 1 z księgarni internetowej to podręcznik dedykowany pierwszym klasom szkół ponadpodstawowych. Książka pozwoli ci na zrozumienie podstaw informatyki, a następnie wkroczenie na wyższy poziom. Zanim jednak zdecydujesz się, jakie obszary tego przedmiotu interesują cię najbardziej, przetestuj każdy z nich. Z podstawami projektowania, programowania czy tworzenia treści w edytorze tekstu zapoznasz się na lekcjach informatyki. W podręczniku dostępne są też dodatkowe treści, które pozwolą ci na rozwijanie umiejętności w domu, za pośrednictwem laptopa czy komputera stacjonarnego. Na szkolnych zajęciach z informatyki nauczysz się podstaw, jednak to od ciebie zależy, czy będziesz na tyle zdeterminowany, aby rozwijać się dalej w tym kierunku.